HOLZ MASTER
Kotły zgazowujące drewno
HolzMaster jest kotłem centralnego ogrzewania zgazowującym drewno. Dzięki temu procesowi sprawność kotła jest nawet trzykrotnie wyższa niż podczas spalania drewna w tradycyjny sposób.
Kocioł został wyposażony w pełni ceramiczne palenisko, a komora załadunkowa wyłożona jest kasetami ze stali nierdzewnej co zapewnia niskie emisje oraz długą żywotność. W wymienniku zainstalowano system czyszczenia poruszany dźwignią umieszczoną z boku kotła.
Pracą pieca steruje regulator z algorytmem PID oraz czujnikiem spalin współpracujący z panelem pokojowym z termostatem oraz programem tygodniowym. Regulacja pogodowa obsługuje jeden obieg grzewczy w standardzie, a po rozbudowie do czterech. Ponieważ w kotle zastosowano wentylator wyciągowy oraz kieszeń krótkiego obiegu zminimalizowano możliwość wydostawania się spalin do kotłowni.
Kocioł HolzMaster posiada dużą komorę załadunkową na polana o długości do 50 cm.
Kocioł Holz Master zbudowano w oparciu o wymiennik stalowy, zapewniający kotłowi: prostą obsługę, wysoką sprawność i długą żywotność. Zalety stalowego wymiennika połączono z nowoczesnym palnikiem ceramicznym. Rozwiązanie takie umożliwiło budowę urządzenia opalanego paliwami stałymi, łączącego zalety kotła z ręcznym załadunkiem, z zaletami ekologicznych kotłów opalanych biomasą.
Górna komora pełni funkcję komory spalania, do której ładowane jest drewno, które następnie zostanie zapalone i ulegnie zgazowaniu. Do załadunku paliwa, czyszczenia i konserwacji górnej komory służą drzwi umieszczone przy jej szczycie. Dodatkowo komora posiada w dolnej części wyczystkę, zamykaną za pomocą dwóch uchwytów motylkowych. Służy ona do usuwania popiołu gromadzącego się na dnie komory spania.
Dolną i górną komorę rozdziela palnik ceramiczny, służący do spalania gazów powstających podczas pirolizy drewna spalanego w górnej komorze. Gazy przepływające przez palnik ulegają spaleniu w dolnej komorze. Drzwi rewizyjne dolnej komory służą do obsługi, konserwacji oraz czyszczenia samej komory i płaszczyzn palnika ceramicznego.
Z tyłu pieca znajduje się wymiennik rurowy zbudowany z pionowych płomieniówek. Łączy on dolną komorę kotła z kolektorem spalin. Wymiennik wyposażony jest w manualny system czyszczenia, umożliwiający utrzymanie jego powierzchni w czystości. Spaliny z wymiennika trafiają do kolektora spalin, a następnie kierowane są przez wentylator wyciągowy do czopucha spalinowego na szczycie kotła.
Wentylator wyciągowy zasysa powietrze do palnika ceramicznego i komory spalania. Ilość powietrza zasysanego do palnika oraz górnej komory, można indywidualnie regulować za pomocą przepustnic znajdujących się po obu stronach kotła. Wlot i wylot wody grzewczej, służące do podłączenia pieca do instalacji C.O., znajdują się odpowiednio na tylnej ścianie oraz szczycie kotła. Mają one postać króćców z gwintem wewnętrznym G 1Ľ”. Na tylnej ścianie kotła usytuowany jest również czopuch spalinowy służący do odprowadzania spalin do komina.
Wymiennik kotła zaizolowany jest wełną mineralną, która zabezpiecza go przed stratami ciepła w czasie pracy. Obudowa kotła wykonana jest z płyt stalowych pokrytych wysokiej jakości, wytrzymałą farbą proszkową.
| Ekologia. Zaawansowana elektronika, najwyższej klasy palnik peletowy oraz nowoczesny wymiennik gwarantują niską emisję CO oraz innych szkodliwych dla środowiska substancji. Kocioł SmartFire chroni otaczające nas środowisko. |