Firma MetalErg od 1993 roku wytwarza kotły do spalania biomasy, w tym słomy. Przedsiębiorstwo zatrudnia około 150 pracowników, dysponuje własnym biurem konstrukcyjnym i nowoczesnym zapleczem produkcyjnym. Może poszczycić się wdrożonymi systemami zarządzania jakością ISO 9001:2000 oraz ISO 13485:2003. MetalEgr produkuje kotły Ekopal RM na licencji duńskiej firmy SKELTEK, producenta kotłów zasilanych słomą z ponad 30-letnim doświadczeniem w branży. Kotły Ekopal RM są eksportowane do Norwegii, Szwecji, Finlandii, Szkocji oraz Czech.
Słoma jest niedocenianym materiałem opałowym. Przy jej spalaniu pojawia się śladowa ilość dwutlenku siarki i niewielka ilość tlenków azotu, porównywalna z poziomem emisji uwalnianym przy spalaniu węgla kamiennego. Jednak, co ważne, spalana słoma zapewnia zerowy bilans CO2, ponieważ do atmosfery przedostaje się co najwyżej tyle dwutlenku węgla, ile roślina odebrała ze środowiska podczas swojego wzrostu. Słoma jest zaliczana do biomasy, a więc paliw, które są odnawialnym źródłem energii (OZE).
Wartość opałowa słomy zależy od tego, w jakiej formie jest wykorzystywana w celach energetycznych. Słoma luźna to zaledwie 0,07–0,16 MW/m3, jednak w postaci kostek sześciennych o wymiarach 40×30×80 cm to już 0,26–0,32 MW/m3, zaś w postaci brykietu 0,99–1,48 MW/m3. Najkorzystniej jednak wypada słoma w postaci peletu, ponieważ jej wartość opałowa wynosi wówczas 2,22–2,78 MW/m3. Dobrze wysuszona słoma o wilgotności 15% w postaci peletu czy brykietów ma wartość opałową do 15 do 18 MJ/kg, nie ustępuje więc zbytnio peletowi drewnianemu, dla którego wartość opałowa to 17,5–19 MJ/kg.
Firma MetalErg produkuje trzy linie kotłów: Ekopal RM – przeznaczony do spalania słomy i innych rodzajów biomasy (m.in. zrębków czy wierzby energetycznej), Biowat – przeznaczony do spalania słomy i drewna, Ekopal D – przeznaczony do spalania biomasy każdego rodzaju. Kotły MetalErg mieszczą baloty (kostki słomy) o standardowych wymiarach 40×30×80 cm. Zależnie od rodzaju urządzenia są w stanie dostarczać od 25 do nawet 600 kW. Kotły produkowane przez MetalErg są znakomitym rozwiązaniem dla wszystkich użytkowników, a gospodarstwom rolnym pozwolą wykorzystać zbędną słomę do zapewnienia taniej energii.