Witaj Zaloguj się Jesteś nowym klientem Zarejestruj się
Piec CO na pellet i inne – ze sklepu internetowego  Rzetelna firma
Strona główna » Blog » Jak wybrać kocioł na pellet?
MENU KATEGORII

Jak wybrać kocioł na pellet?

Data dodania: 24-11-2021 Montaż odpowiedniego ogrzewania to jedna z kluczowych kwestii, o którą należy zadbać podczas projektowania i budowania domu. Jest to szczególnie istotne w kontekście wyśrubowanych norm unijnych coraz mocniej ograniczających emisję CO2, a także wprowadzania krajowych zasad, w tym kar za sprzedaż tzw. kopciuchów. 

Sprawia to, że świadomość Polaków w zakresie ochrony środowiska nieustannie się powiększa, a na rynku pojawiają się kolejne rozwiązania, które pozwalają bardziej ekonomicznie eksploatować dostępne zasoby – zarówno jeśli chodzi o zużycie energii elektrycznej czy wody, jak i wytwarzanie ciepła. Obecnie ogromnym zainteresowaniem cieszą się kotły pozyskujące energię cieplną poprzez spalanie biomasy, a zwłaszcza te wykorzystujące jako paliwo pellet, czyli granulat produkowany z odpadów pochodzenia roślinnego.

Dlaczego warto stosować kotły na pellet?

Główną zaletą kotłów na pellet jest możliwość ogrzewania budynków w ekologiczny sposób, ponieważ opał pozyskuje się na drodze prasowania odrzutów drzewnych powstających jako materiał poprodukcyjny. Warto również zaznaczyć, że pellet nie tylko charakteryzuje się szybkim zapłonem, małą wilgotnością, wysoką wydajnością i niską zawartością popiołu, ale emituje też znacznie mniej spalin w porównaniu z np. węglem. Na dodatek jest wygodny w użyciu i zajmuje mało miejsca – ze względu na formę drobnego granulatu sprzedaje się go w workach, które można przechowywać w dowolnym miejscu. Istotne są także udogodnienia, które zapewniają dostępne na rynku urządzenia. Nowoczesne kotły na pellet oferowane w naszym sklepie są wyposażone w systemy zabezpieczające, które służą m.in. do automatycznego rozpalania i wygaszania palnika oraz do ochrony przed przedostawaniem się płomieni do innych części urządzenia. Ponadto są one niezwyklełatwe w obsłudze, a modele zaopatrzone w zasobnik pozwalają zapomnieć o codziennym zasypywaniu kotła.

Czym się kierować przy wyborze kotła na pellet?

Podczas wyboru kotła na pellet warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów, w tym na:

Nie warto kupować kotła na pellet o dużo wyższej mocy, niż wskazują na to potrzeby domu – przez większą część sezonu urządzenie pracuje ze znacznie mniejszą mocą niż nominalna, co grozi obniżeniem efektywności spalania i zwiększeniem poziomu emitowanych zanieczyszczeń. Jeżeli natomiast kocioł ma jeszcze służyć do podgrzewania wody użytkowej, jego moc powinna być odpowiednio większa niż gdyby chodziło wyłącznie o ogrzewanie obiektu.

Wiele współczesnych modeli zostało wyposażonych w elektroniczne panele sterowania, wentylatory wyciągowe, automatyczne czyszczenie wymiennika oraz systemy kontrolujące ilość paliwa w zbiorniku. Standardem stały się również automatyczne systemy zajmujące się usuwaniem popiołu z paleniska i umieszczaniem go w poręcznym, łatwo opróżnianym pojemniku. Co więcej, wiele oferowanych przez nas urządzeń umożliwia też nadzorowanie kotła z poziomu komputera czy smartfonu.

Przed zakupem kotła należy również sprawdzić wielkość zasobnika oraz popielnika. Jeśli zasobnik na pellet jest w stanie pomieścić ponad 100 kg (np. w kotłach z serii EKOGREŃ można go powiększyć nawet do 660 kg), to o zasypywaniu kotła można zapomnieć na całe kilkanaście dni. Znów odpowiednio duży popielnik plus stosowanie wysokiej klasy pelletu sprawia, że opróżnianie może odbywać się rzadziej niż raz na tydzień.

Przed nabyciem kotła na pellet warto też wziąć pod uwagę, jak dużą powierzchnię zajmie pomieszczenie przeznaczone na kotłownię. Należy bowiem pamiętać, że w kotłowni powinien się zmieścić nie tylko sam piec, a często także zasobnik na opał. Istotne jest również to, aby wokół urządzenia pozostawić trochę wolnej przestrzeni zapewniającej swobodny dostęp do różnych jego funkcji (do panelu sterowania, popielnika itp.).


Przejdź do strony głównejWróć do kategorii Blog
Rzetelna firma
Kotły dla gmin
Kotły CO dla gmin
Oprogramowanie sklepu shopgold.pl