Witaj Zaloguj się Jesteś nowym klientem Zarejestruj się
Piec CO na pellet i inne – ze sklepu internetowego  Rzetelna firma
Strona główna » Blog » Jak działają kotły na pellet?
MENU KATEGORII

Jak działają kotły na pellet?

Data dodania: 12-01-2022 Obecnie dostępnych jest wiele sposobów ogrzewania budynków, co umożliwia łatwe znalezienie optymalnej opcji dla danego gospodarstwa domowego pod kątem ekologii, ekonomii oraz wygody użytkowania. Spośród oferowanych rozwiązań znaczną popularnością cieszą się kotły na biomasę, w tym urządzenia wykorzystujące w procesie spalania tzw. pellet, czyli paliwo stałe przybierające postać granulatu wytwarzanego z odpadów drewnianych i rolniczych. Ogromne zainteresowanie tego typu kotłami wynika przede wszystkim z faktu, iż są to urządzenia niezwykle przyjazne środowisku – nie zanieczyszczają atmosfery substancjami smolistymi, a emisja CO2 jest równa temu, ile podczas swojego wzrostu pochłonęły użyte do produkcji pelletu rośliny. Dodatkowo podczas spalania wytwarza się znacznie mniej popiołu niż w przypadku zastosowania węgla, a dostępne na rynku modele pieców są niezwykle wydajne.

Zasada działania kotłów na pellet

Zaletą nowoczesnych urządzeń takich marek jak m.in. kotły Kostrzewa albo Viessmann jest pełna automatyzacja procesu spalania opału – wystarczy jedynie ustawić na sterowniku pożądaną temperaturę oraz okresowo uzupełniać paliwo, a reszta odbywa się według stałego schematu. Podczas inicjacji pracy kotła niewielka partia zmagazynowanego pelletu zostaje pobrana z zasobnika, a następnie trafia na ruszt, gdzie dochodzi do jej rozpalenia przez zapalarkę. Do czasu uzyskania zadanej temperatury wentylator nadmuchowy ma za zadanie podtrzymywać płomień, natomiast podajnik systematycznie pobiera paliwo, po czym transportuje je do komory spalania. Gdy woda znajdująca się w obiegu zostanie już odpowiednio podgrzana, następuje wygaszenie paleniska. Wówczas wentylator nadmuchowy wykorzystuje się do czyszczenia palnika i rusztu ze śladowych ilości wytwarzanego popiołu, dzięki czemu może on trafić prosto do popielnika.

Automatyka w kotłach na pellet – czemu służy?

Za sprawą automatyki kotły na pellet są praktycznie bezobsługowe, a korzystające z nich osoby mogą zapomnieć o wykonywaniu wielu uciążliwych i czasochłonnych czynności związanych z zapewnianiem ciągłości grzania (zwłaszcza w nocy). Zalicza się do nich m.in. rozpalanie i wygaszanie rusztu, dawkowanie opału, sterowanie instalacją grzewczą czy porządkowanie palnika i wymiennika. Warto również nadmienić, że nowoczesne kotły na pellet są zaopatrzone nie tylko w czujniki temperatury płomienia, mierniki podciśnienia oraz atestowane zabezpieczenia przeciwpożarowe. Mogą także współpracować z czujnikami temperatury pokojowej, które odpowiadają za dopasowywanie warunków spalania do optymalnego zapotrzebowania na ciepło. Zapewnia to zarówno niezwykły komfort korzystania z całej instalacji, jak i wysoki poziom bezpieczeństwa.


Przejdź do strony głównejWróć do kategorii Blog
Rzetelna firma
Kotły dla gmin
Kotły CO dla gmin
Oprogramowanie sklepu shopgold.pl