Witaj Zaloguj się Jesteś nowym klientem Zarejestruj się
Piec CO na pellet i inne – ze sklepu internetowego  Rzetelna firma
Strona główna » Blog » Gdzie najlepiej zamontować piec na pellet?
MENU KATEGORII

Gdzie najlepiej zamontować piec na pellet?

Data dodania: 08-12-2021 Piece na pellet nieustannie zyskują na popularności za sprawą swojej ekologiczności i ekonomiczności. Jest to przede wszystkim zasługa pelletu, który zalicza się do bardzo wydajnych paliw (jego efektywność oscyluje w granicach 90-95%), a dodatkowo jest przyjazny środowisku, ponieważ emituje niewiele zanieczyszczeń. Piece charakteryzują się także łatwością obsługi, znacznym stopniem automatyzacji procesów oraz wygodą w zasypywaniu i zbieraniu popiołu.

Rozważając zakup urządzenia, należy jednak wcześniej poznać szczegółowe wymagania związane z jego instalacją, a zwłaszcza warunki zagospodarowania przestrzeni, w której miałby znaleźć się piec. Ustalenie miejsca montażu kotła grzewczego zależy znów od parametrów wybranego modelu, dopasowanego do naszego zapotrzebowania na energię cieplną. Instalacja kotła  na pellet wymaga również przestrzegania obowiązujących w Polsce przepisów.

Jak powinna wyglądać kotłownia z piecem na pellet?

W zależności od tego, czy kocioł na pellet ma moc do 25 kW, czy powyżej 25 kW, pomieszczenie, w którym znajdzie się urządzenie, musi spełniać restrykcyjne warunki. Zazwyczaj w domach jednorodzinnych montowane są kotły o mocy do 25 kW, które wymagają pomieszczeń o wysokości co najmniej 2,2 metra. Należy również zapewnić niepalność fundamentów i podłogi kotłowni, zadbać o odpowiednie odległości urządzenia od ścian oraz swobodny dostęp użytkowników do pieca. Podobne wymagania powinny spełniać kotłownie z piecami o mocy powyżej 25 kW, jednak w takich przypadkach należy również zamontować specjalne drzwi. Te prowadzące do pomieszczenia z kotłem powinny być niepalne i otwierane na zewnątrz, natomiast drzwi oddzielające kotłownię od przechowalni pelletu muszą być stalowe lub obite stalową blachą i otwierać się do kotłowni. Szczegółowe wymagania dotyczące kotłowni zostały zawarte w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Budownictwa z 7 czerwca 2019 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, a precyzuje je norma PN-87/B-02411.

Gdzie w budynku może znajdować się kotłownia?

Kotły na pellet powinny być montowane w oddzielnych pomieszczeniach zlokalizowanych na kondygnacji podziemnej lub na równi z poziomem terenu. W przypadku kotłów o mocy poniżej 25 kW najlepiej jest wybrać przestrzeń znajdującą się centralnie w stosunku do ogrzewanych pokoi. Kotłownia powinna być zaopatrzona w oświetlenie sztuczne, choć dobrze, jeśli obecne jest także oświetlenie naturalne (dla kotłów o mocy powyżej 25 KW okna muszą zajmować równowartość przynajmniej 1/15 powierzchni podłogi). Znów skład pelletu powinien znajdować się w oddzielnym pomieszczeniu technicznym sąsiadującym z kotłownią, a także mieć zapewniony dojazd dla dostaw opału oraz usuwania popiołu. Wiele zależy jednak od tego, czy obiekt, w którym ma stanąć piec na pellet, już istnieje, czy dopiero ma powstać. W starszych budynkach zwykle można w tym celu zaadaptować piwnice, natomiast w nowo budowanych domach decyzję o usytuowaniu kotłowni warto podjąć już na etapie projektowania, aby zmaksymalizować bezpieczeństwo użytkowania pieca.


Przejdź do strony głównejWróć do kategorii Blog
Rzetelna firma
Kotły dla gmin
Kotły CO dla gmin
Oprogramowanie sklepu shopgold.pl